Ziemniaki – czy warto je regularnie jeść?

Do niedawna wiele osób twierdziło, że ziemniaki są bardzo kaloryczne i nie posiadają zbyt wielu ważnych mikroelementów. Tymczasem ziemniaki są nie tylko niskokaloryczne (zawierają zaledwie ok. 80kcal w 100g), ale również bardzo zdrowe i pełne witamin i minerałów. Z pewnością warto je wprowadzić do swojej diety i cieszyć się wyjątkowymi korzyściami z ich regularnego spożywania!

Ziemniaki – wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Ziemniaki są wyjątkowym źródłem potasu – pierwiastka, który ma wyjątkowo ważny wpływ na wiele układów w naszym organizmie. Wpływa na działanie układu nerwowego i mózgu, reguluje pracę układu sercowo-naczyniowego oraz wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Potas wpływa na pracę mięśni oraz pełni ważną funkcję w regulowaniu gospodarki wodnej. To jednak nie jedyny ważny składnik ziemniaków. Znajdziemy w nich m.in. dużą zawartość witamin, w szczególności witaminy C. W ziemniakach występują także śladowe ilości witaminy A oraz wielu witamin z grupy B. Dodatkowo bulwy ziemniaka zawierają dużą ilość błonnika, który wpływa na pracę układu pokarmowego, polepsza perystaltykę jelit oraz sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki.

Jak przyrządzać ziemniaki?

Mit o kaloryczności ziemniaków wziął się prawdopodobnie z mnogości sposobów ich przyrządzania. Oczywiście, ziemniaki polane tłuszczem, z dodatkiem skwarków czy w formie mącznych klusek (koniecznie podawanych z kalorycznym sosem!) z pewnością nie są ani zdrowe, ani dietetyczne. Najzdrowsze są ziemniaki młode ugotowane z mundurkach – zawierają najwięcej witamin i minerałów. Starsze bulwy należy cienko obrać i krótko gotować. Wypróbować możemy również przepis na ziemniaki po nicejsku czy przyrządzić różnego rodzaju ziemniaki pieczone, które również są niskokaloryczne i zdrowe. Miłośnicy frytek również nie muszą się martwić! Frytki możemy zrobić we frytownicy beztłuszczowej lub w piekarniku z minimalną ilością oleju, przez co danie będzie nie tylko zdrowe i smaczne, ale również niskokaloryczne i nietuczące.