Zabiegi tens – na czym polega?

Elektrostymulacja to jeden z bardzo chętnie używanych zabiegów z zakresu elektroterapia. Wykorzystywanie prądów o określonej częstotliwości, może mieć bardzo korzystny wpływ na zdrowie, sylwetkę oraz ogólne samopoczucie. Jednak tak jak z każdym innym zabiegiem, również elektrostymulacja przeciwwskazania posiada i należy ich bezwzględnie przestrzegać, aby nie wyrządzić sobie krzywdy i przysporzyć jeszcze więcej bólu.

Medyczne zastosowanie zabiegów TENS

Stosowanie zabiegu elektrostymulacji sprawdza się między innymi przy ostrych i przewlekłych bólach kręgosłupa lub mięśni. Nadmierna praca fizyczna wykonywana w niepoprawny sposób. Zbyt intensywne ćwiczenia fizyczne lub regularne wykonywanie ich złą techniką. Nadmierna ilość stresu i godzin napięcia. To tylko nieliczne powody występowania bardzo silnych i uciążliwych bóli, których można pozbyć się przy pomocy zabiegu elektrostymulacji. Na ciele zostają zamontowane specjalne elektrody, których lokalizacja nie jest przypadkowa. Elektrody znajdują się w miejscach, gdzie nerwy łącza się z mięśniami. Dzięki temu prąd przewodzony przez elektrody, dociera poprzez nerwy do mięśni i pobudza je. Zabieg TENS, można wykonywać z powodzeniem w warunkach domowych, jednak wygląda on wtedy nieco inaczej. Wykorzystuje się do tego specjalne pasy do elektrostymulacji.

Efekty i przeciwwskazania

Efektów elektrostymulacji, można oczekiwać bardzo szybko, pod warunkiem regularnego stosowania każdego dnia lub przynajmniej kilka razy w tygodniu. Widoczne rezultaty zabiegów TENS to przede wszystkim rozluźnienie mięśni, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej i wygładzenie cellulitu. Główne jakie elektrostymulacja przeciwwskazania wykazuje, to choroby układu krążeniowego. Schorzenia takie jak choroby serca, żylaki lub stany zapalne, całkowicie eliminują możliwość wykonywania zabiegu, ponieważ mogłoby to prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji zdrowotnych, wymagających interwencji lub konsultacji lekarza.