Rośliny w leczeniu trądziku

Trądzik dotyka coraz większej części naszego społeczeństwa. Zazwyczaj najczęściej z problemem tym borykają się nastolatkowie w okresie dojrzewania. Jednak coraz częściej zmiany trądzikowe występują także u starszych osób. Co to jest trądzik i jak sobie z im radzić przeczytasz właśnie tutaj.

Co to jest trądzik i skąd się bierze?

Trądzik to zmiany, które tworzą się na skórze w skutek zaburzenia pracy gruczołów łojowych. Mamy różne rodzaje trądziku do najczęściej występujących zaliczamy : ropny, zaskórnikowy, grudkowo- krostkowy lub mieszany ( więcej niż jeden rodzaj zmian). Trądzik najczęściej pojawia się na twarzy, ale może występować także na ramionach, plecach czy dekolcie. Co sprzyja zaburzeniu pracy gruczołów łojowych a tym samym powstawaniu zmian trądzikowych? Najczęściej są to zaburzenia hormonalne, stres, niewłaściwa codzienna pielęgnacja skóry, zła dieta( dużo ostrego, słodkiego, fast-foodów), palenie papierosów.

Rośliny pomocne przy trądziku

Trądzik możemy leczyć na wiele sposobów. Jednak zanim zdecydujemy się na poważniejsze metody warto zacząć od naturalnych. Pierwszym krokiem jest wyeliminowanie z diety produktów, które mogą sprzyjać jego powstawaniu lub go zaostrzać. Wprowadźmy prawidłową codzienną pielęgnację skóry z powstawiem na odpowiednie na dogłębne oczyszczenie, tonizację oraz nawilżenie. Następnie sięgnijmy po terapię roślinną, która jest jedną z najstarszych metod leczenia znaną od pokoleń. W pielęgnacji skóry trądzikowej najlepiej sprawdza się terapia łączona z wielu ziół o działaniu: oczyszczającym, ściągającym, antybakteryjnym i łagodzącym. Do takich ziół należą np. mniszek lekarski, zielona herbata, łopian, bratek, kwiat czarnego bzu oraz natka pietruszki. Wszystkie wyżej wymienione zioła mają właściwości głęboko oczyszczające i ściągające. Kolejną grupą ziół są te które łagodzą podrażnienia. Należą do nich: nagietek, lipa, aloes oraz żywokost. Antybakteryjnie i przeciwzapalnie na skórę działają zaś: arnika, oczar wirginijski, szałwia czy olejek z drzewa herbacianego.

Jak stosować rośliny na trądzik?

Rośliny na zmiany trądzikowe możemy stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Wewnętrznie pod postacią gotowych preparatów ziołowych lub herbatek, które będą od środka oczyszczały nasz organizm i łagodziły problem. Zewnętrznie możemy stosować okłady lub używać napar jako środek myjący. Zewnętrznie możemy także stosować maści lub kremy ziołowe ( punktowo lub na całą twarz).