Mielona kukurydza w karmieniu zwierząt

 

Właściwe żywienie zwierząt hodowlanych to w głównej mierze dobranie odpowiednio zbilansowanej diety, dostosowanej nie tylko do ras zwierząt, ale również do ich potrzeb. Właściwie zbilansowana dieta to przede wszystkim dostarczanie odpowiedniej ilości składników odżywczych i energii. Dla hodowców jednak ważne jest również to, aby pasza była dość zróżnicowana i często także to, aby koszty odpowiedniego żywienia zwierząt kształtowały się na dość przystępnym poziomie.

Kukurydza i jej zalety

W żywieniu zwierząt kukurydza odgrywa dość istotną rolę. Przede wszystkim ze względu na zawarte w niej składniki odżywcze, do których na pewno należy zaliczyć witaminę A czy dużą ilość białka, stanowi ona niezwykle cenny produkt w diecie zwierząt. Dostarcza sporą dawkę energii, którą można stosować odpowiednio do różnych ras zwierząt, a jednocześnie jest przez nie dobrze tolerowana i trawiona. Nie można również zapominać o tym, że kukurydza jest powszechnie dostępna, jest bowiem stosunkowo łatwa w bezproblemowej uprawie, a jednocześnie daje bardzo wiele możliwości, jeśli chodzi o sposoby jej wykorzystywania w żywieniu zwierząt.

Kukurydza to przede wszystkim ziarna, które mogą być podawane zarówno na surowo jak też po odpowiedniej ich obróbce. Obecnie wykorzystuje się zarówno kiszone ziarna kukurydzy, jak też suszone czy mielone. Sposób i rodzaj zastosowanej kukurydzy w dużej mierze zależy od wieku zwierząt i ich rasy.

Jak stosuje się mieloną kukurydzę?

Mielona kukurydza bardzo często wykorzystywana jest w żywieniu zwierząt. Można mielić wysuszone ziarna kukurydzy, uzyskując z nich rodzaj mączki kukurydzianej lub też kiszone, które po poddaniu temu procesowi pozwalają zmielić się na niezwykle pożywną papkę.

Mączka kukurydziana bardzo często wykorzystywana jest przede wszystkim w żywieniu ptactwa hodowlanego, jak przykładowo kur. Doskonale ja trawią, a jednocześnie dostarcza im odpowiedniej energii i właściwej ilości białka. Może być podawana zarówno jako samodzielna pasza, jak też łączona z innymi składnikami, aby stworzyć odpowiednio zbilansowaną karmę. Wykorzystywana jest również w żywieniu krów, połączona z innymi składnikami nie tylko dostarcza odpowiednie energii, ale również stanowi doskonały składnik łączący ze sobą pozostałe produkty zastosowane w mieszance.

Aby zapewnić zwierzętom odpowiedniej jakości paszę, należy staranie wybierać kukurydze, z której będzie ona wykonywana. Można oczywiście zdecydować się na zakup już przygotowanej, mielonej kukurydzy. Wtedy warto sprawdzić jej stan, czy nie jest spleśniała lub zanieczyszczona. Jeśli mowa o mieleniu suchej kukurydzy, musi być ona odpowiednio wysuszona, inaczej bowiem po zmieleniu dość szybko może nie nadawać się do podania zwierzętom. Przy właściwym jej przygotowaniu przydatność do spożycia mielonej kukurydzy wynosi około 3 miesięcy. Trzeba pamiętać o jej wartościach odżywczych, stosując odpowiednią jej ilość w karmie dla zwierząt.