Przykładowa dieta na masę.

Dieta na zwiększenie masy ciała wcale nie polega na bezmyślnym opychaniu się czym popadnie. To ściśle przemyślana i zbilansowana dieta mająca na celu przyrost masy ciała, a dokładniej mówiąc masy mięśniowej. Dlatego, aby zwiększyć masę mięśniową musimy dobrze rozplanować i zbilansować nasz jadłospis.

Co to jest dieta na masę?

Dieta na masę mięśniową ciała polega na dostarczeniu więcej kalorii z pożywieniem niż nasze dzienne zapotrzebowanie. Najważniejsze to odpowiednio dobrać nadwyżkę kalorii( musimy wziąć pod uwagę treningu, które także będą rozbudowywały nasze mięśnie). Jednak pamiętajmy, aby posiłki były regularne (od 5 do 6). Odciąży to układ pokarmowy i usprawni jego funkcjonowanie. Bardzo ważne jest w diecie białko, które stawiamy na pierwszym miejscu, ale węglowodanach i tłuszczach także musimy pamiętać.

W diecie na masę tak jak i w każdej innej diecie ważne są zdrowe nawyki żywieniowe oraz racjonalne dobieranie produktów spożywczych. Dieta tego rodzaju powinna zawierać dużo takich produktów jak : pieczywo pełnoziarniste, chude mięsa oraz nabiał, ryby, zdrowe tłuszcze roślinne.

Przykład diety na masę.

Oto przykładowe posiłki w diecie na masę.
Śniadanie:
Jajecznica z 3 jajek z pieczarkami i pomidorem. Do tego 2 kromki pieczywa razowego posmarowanego masłem .
Drugie śniadanie:
4 wafle ryżowe posmarowane awokado. Do tego sałatka owocowa z kiwi i banana.
Obiad:
Potrawka z kurczaka z warzywami ( pomidor, papryka, cebula, cukinia, kukurydza) z ryżem ( jeden woreczek).
Podwieczorek:
2 kromki z masłem, jajkiem na twardo i pomidorem, posypane szczypiorkiem. Do tego tuńczyk z puszki w sosie własnym.
Kolacja:
4 kromki żytnie z hummusem, sałatą, ogórkiem, papryką i szczypiorkiem.

Nie istnieje jedna dieta na masę mięśniową , która będzie pasowała do każdego. Dieta musi być dobrana indywidualnie do każdego z nas. Pod uwagę należy wziąć płeć, wiek, masę wyjściową oraz docelową. Najlepiej zrobi to dietetyk, który rozplanuje nam cały program żywieniowy.