Farbowanie odzieży – tani sposób na nową garderobę!

Barwnik do ubrań kupisz w Internecie a także w sklepie chemicznym lub w kiosku. Farbowanie poszczególnych części garderoby to doskonały sposób na odświeżenie czarnej odzieży lub uzyskanie nowych elementów ubioru bez konieczności ich kupowania! Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź na czym polega farbowanie odzieży w warunkach domowych!

Farbowanie ubrań w pralce automatycznej – krok po kroku

 1. Najpierw upierz ubranie, które chcesz pofarbować a następnie włóż je do pralki.
 2. Barwnik rozpuść według instrukcji na opakowaniu w dwóch szklankach gorącej wody. Dodaj do tego jedną szklankę soli i szklankę octu.
 3. Powstały roztwór wlej do szuflady pralki.
 4. Nastaw cykl prania na 30 minut lub na jedną godzinę, ale bez wirowania.

W następnej kolejności wyjmij ubranie z pralki i dokładnie wypłucz ręcznie aż woda będzie przezroczysta. Następnie wysusz rozwieszając na suszarce lub na sznurze.
Ostatnią czynnością jest włączenie tak zwanego ,,pustego prania” po to, aby dokładnie wyczyścić pralkę. W tym celu do szuflady dodaj trochę wybielacza tak, aby skutecznie i dokładnie wyczyścił pozostałości barwnika.

Farbowanie odzieży w misce – jak to zrobić?

 1. Do miski wlej 2 l wrzącej wody i włóż do niej ubranie, które chcesz pofarbować lub odświeżyć jego czarną barwę.
 2. Odczekaj około 15-20 minut.
 3. Następnie do drugiej miski wlej 3 litry wrzącej wody i rozpuść barwnik, dokładnie przy tym mieszając zawartość – nie zapomnij o rękawicach ochronnych!
 4. Do miski z barwnikiem włóż przygotowane wcześniej namoczone ubranie i poczekaj około pół godziny.
  Bardzo ważne jest upewnienie się, że żaden skrawek odzieży nie wystaje ponad taflę wody! W innym wypadku ubranie będzie zabarwione nierównomiernie.
 5. Po 30 minutach wlej do miski około 4 łyżki octu i poczekaj kolejne pół godziny.
  Na koniec wyjmij ubranie z miski i wypłucz aż woda będzie przezroczysta. Pamiętaj zawsze o rękawicach, które ochronią Twoje ręce, dzięki czemu nie pozostaną na nich żadne ślady po farbowaniu ubrań.
 6. pierz ubranie, wypłucz i rozwieść tak jak zwykle.
  Twoje stare ubranie w nowej odsłonie jest gotowe!